Informace o ROZMENTU

Rožnovský parlament funguje pod záštitou Střediska volného času již 5 let a od té doby se v něm vystřídala spousta dětí z místních základních a středních škol.  Naučily se lépe komunikovat, prezentovat své názory či postoje a svou prací dokázaly, že má takové seskupení mladých lidí smysl.

Nezapomeňme, že právě v dětech a mládeži doma nebo ve škole roste potřeba participace – spolupodílení se na veřejném životě a dětské parlamenty dětí a mládeže jsou cestou, na které se jim takové možnosti otevírají.

Jak se dostat do Rožnovského parlamentu

Každý školní rok se volí noví zástupci do parlamentu ze středních a základních škol z Rožnova p.R. Zvolení členové zde mají mandát na 1 školní rok. Volby si organizuje každá škola sama podle svých vlastních možností a schopností. Za školu mohou být nominováni dva zástupci a jeden „nadlimitní“ člen, tzv. „čekatel“. Čekatel se účastní zasedání, akcí, kulatých stolů, nemůže se však účastnit hlasování.

Při práci je nutné někdy pracovat v menších skupinkách, proto se zavedly dvě sekce dle věku členů:

- Žákovská sekce – členové do 14 let

- Studentská sekce – členové nad 14 let (žák II.stupně ZŠ, který přesáhl věk 14 let, má možnost volby, ve které sekci bude pracovat).

Struktura parlamentu

Redaktoři – tvorba časopisu RP

Kulturní zpravodaj – nejlepší akce měsíce – kam, kdy, proč zajít

Koordinátor akcí – rychlá spojka, zajišťování pomocníků na akce, zajišťování      akcí RP (soustředění RP, besedy… dle podkladů)

Tiskový mluvčí – pravidelné informování veřejnosti o činnosti RP, kontakt s médii (prostřednictvím článků v tisku, prostřednictvím TV atd.)

Zapisovatel   vytváří zápisy ze zasedání RP

Technická podpora – příprava techniky a zázemí na zasedání, akce

PR skupina – propagace RP – využití loga, TV shot, Power- point prezentace

Dokumentace – fotodokumentace, videodokumentace, úzká spolupráce s tiskovým mluvčím RP a redaktory RP

Detektivové – předkládají pravidelné zprávy z dění v Rožnově a na Rožnovsku

Každý člen má svůj úkol, který musí do následujícího zasedání splnit. Výsledky své práce prezentuje na začátku každého zasedání v určeném časovém limitu. Mezi hlavní náplň patří soustředění, přednášky a besedy, kulaté stoly, vzdělávací semináře, pomoc SVČ při různých akcích a tvorba vlastních akcí pro členy.

 

Historie Rožnovského parlamentu


První zasedání RP proběhlo již ve středu 19.11.2003. V době jeho vzniku se schůzky konaly na Městském úřadě v Rožnově p.R. a parlament vedla bývalá místostarostka Mgr. Libuše Rousová.

11.4.2005 přešla činnost RP pod záštitu Střediska volného času, kde funguje dodnes.

Zástupci základních a středních rožnovských škol se scházejí jednou měsíčně na pravidelných zasedáních Rožnovského parlamentu. Hlavním cílem je naučit členy vystupovat, komunikovat a prezentovat svou práci nejen mezi sebou, ale také při jednání s veřejností, zástupci jiných organizací či města. Snaží se přispět svými názory, návrhy a připomínkami k ovlivňování dění v Rožnově a okolí, jelikož mají na problémy jiný pohled než dospělí. Je důležité, aby zástupci mládeže pochopili, že jim média nejsou tak vzdálená, jak se na první pohled může zdát, a že i oni mají možnost přispívat svými články do regionálního tisku.

Vyhledávání

© 2010 Rožnovský parlament - Všechna práva vyhrazena.